Forum forum klanu hb z serwera dune l2

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stizostedion lucioperca czyli...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum klanu hb z serwera dune l2 Strona Główna -> tu piszcie co chcecie:P
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Farewhite
ClanMember



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lair of Antharas

PostWysłany: Czw 13:09, 11 Maj 2006    Temat postu: Stizostedion lucioperca czyli...

Stizostedion lucioperca czyli... sandacz! (eng: Zander)

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

SANDACZ
Sandacz (Sander lucioperca L.) – gatunek drapieżnych, słodkowodnych ryb z rodziny okoniowatych. W literaturze spotykane są również synonimy:

Perca lucioperca (L., 1758)
Lucioperca sandra (Cuvier, 1828)
Lucioperca sandra (Kessler, 1864)
Lucioperca lucioperca (Berg, 1905)

Opis
Pochodzenie: Zamieszkuje duże, czyste zbiorniki zlewiska Morza Bałtyckiego, Kaspijskiego i Czarnego. Spotykany na głębokościach od 2 – 30 m. W Polsce występuje na obszarze całego kraju.

Ciało krępe, wydłużone, szczupakowate, z szarobrązowym lub szarozielonym grzbietem, boki srebrzystozielone pokryte ciemnymi, poprzecznymi smugami. Na płetwie grzbietowej i ogonowej ciemne, regularnie rozmieszczone plamki. Pysk długi, spiczasty z szerokim otworem gębowym.

Dorasta do 1,3 m, osiągając do 23 kg. Przeciętna masa odławianych sandaczy wynosi 3 - 5 kg.

Okres ochronny : od 1 marca do 31 maja, wymiar ochronny 45cm


Czy ryby wydają dźwięki ?

Na podstawie badań ustalono, że ryby rozpoznają smaki: słodki, kwaśny, słony, gorzki. Najbardziej wrażliwe są na smak słodki a najmniej na gorzki. Receptory odpowiedzialne za rozpoznawanie smaków znajdują się najgęściej na w pysku, na języku, wargach i wyrostkach filtracyjnych łuków skrzelowych. Mogą też występować na głowie, tułowiu i płetwach. Przykładem jest tu sum, który swymi wąsami określa także smak.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pią 1:34, 12 Maj 2006    Temat postu:

Smile))))))))))
Powrót do góry
Farewhite
ClanMember



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lair of Antharas

PostWysłany: Pią 10:53, 12 Maj 2006    Temat postu:

Sandacz, a wędkowanie...
Samotnik, unikających silnie zarośnietych roślinnością przybrzeżnych miejsc, polujący głównie w strefie wolnej wody(pelagial). Lubi zbiorniki o mętnej wodzie i twardym dnie.
Jak każde stworzenie żerujące głównie nocą, ma sandacz opinię drapieżcy tajemniczego i niełatwego do złowienia. Paradoks polega na tym, że nieliczni tylko wędkarze polują nań w porze jego pełnej aktywności. Pozostaje więc sandacz w oczach opinii publicznej mieszkańcem głębokich rzecznych dołów, wsteczek za ostrogami, wolno płynących głębokich rynien.
Nie jest to bynajmniej opinia błędna - mnóstwo jest wędkarzy, którzy z pełnym powodzeniem łowią tę rybę za dnia, opierając się na przydennych przesłankach. Spotykają ich natomiast sromotne klęski, jeśli swoje techniki i przemyślenia próbują przenieść na czas sandaczowej aktywności. Sandacz bowiem jest - podobnie jak sum - rybą o bardzo wyrazistym rozszczepieniu osobowości. Za dnia to typowy domator, skłonny, co prawda, do pożarcia przepływającej obok rybki czy pijawki, ale konsekwentnie trzymający się wybranego stanowiska. Nocą natomiast skłonny jest do dalekich rozbójniczych wypraw. Różnią się one jednak od samotniczych, włóczęgowskich peregrynacji sumowych i polegają na gromadnym odwiedzaniu przez sandacze znanych i pewnych stanowisk, na których można przez dłuższy czas grasować wśród drobnicy. Sandacze, nawet te kilkukilogramowe, przebywają w dziennych ostojach grupkami, zaś nocą urządzają zbiorowe polowania.
Stada te ilościowo są odwrotnie proporcjonalne do wielkości ryb - jeśli więc wędkarz wstrzeli się w miejscówkę kilogramowych drapieżników, to może liczyć nawet na kilkanaście ataków ryb tej samej wielkości, jeśli zaś uda mu się zlokalizowanie osobników dwukrotnie większych - pobicia będą rzadsze. Dopiero ryby, które przekraczają 5 kg żywej wagi, zaczynają wyruszać na żer pojedynczo i można je czasami złowić na obrzeżach stref, po których grasują bandy młodszych roczników.
Mniejsze ryby współpracują podczas żerowania niczym okoniowe stada. Niekiedy udaje się to zaobserwować na spokojnych stanowiskach -uspokojona przez zmierzch rzeka wybucha co pewien czas szeroką falą umykających wierzchówek. To półmetrowe sandaczyki polują, wychodząc ku powierzchni z głębszych warstw wody. Starsze nie współpracują ze sobą tak doskonale, ale i ich ataki bywają równoczesne - raptem na całym łowisku zaczynają wyskakiwać nad powierzchnię wachlarze uklejek. Zbiorowa napaść mniejszych drapieżników trwa parę, paręnaście sekund, większe potrafią żerować intensywnie przez kilka, kilkanaście minut...
Za dnia szuka się sandaczy w klasycznych miejscach. Twarde dno, najlepiej gruby żwir z kamiennymi zwaliskami, napływy główek, rynny za przelewami, zwalone drzewa w dość silnym nurcie... I choć mętnookie drapieżniki za dnia z rzadka tylko wypuszczają się na rozbójnicze rajzy, to fakt, iż preferują twarde dno, powinien wędkarza skierować tam, gdzie nurt silny, zaś przy dnie prądowe cienie pozwalające rybie przeczekać dzień z nadzieją na jakiś kąsek niesiony przez rzekę. Dzienne ostoje z reguły znajdują się w sporym oddaleniu od brzegów

Wędkarz starający się obserwować otoczenie, umiejący wysnuwać wnioski ze swoich doświadczeń, już po kilku sezonach pogoni za sandaczami, będzie umiał je łowić w sposób świadomy.

Wyrwane z różnych tekstów wspaniałe cytaty o sandaczu..
"(...)najwspanialszych ryb drapieżnych, jaką jest sandacz."
"Istnieje oczywiście wiele szkół związanych z łowieniem tej wspaniałej ryby."

Fragmentu nie znajdziemy w powyższym tekscie, gdyż został usunięty za mówienie nie prawdy. Wszystkie informacje jak złowić sandacza są zmyślone i nie prawdziwe, do tej pory nie odnotowano ani jednego przypadku złowienia sandacza przez człowieka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mordimer
Administrator



Dołączył: 24 Gru 2005
Posty: 278
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: warszawa

PostWysłany: Pią 18:30, 12 Maj 2006    Temat postu:

gdybym tylko przebrnal to wszystko to pewnie moglbym uwazac sie za fachowca w dziedzinie sandaczy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Farewhite
ClanMember



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lair of Antharas

PostWysłany: Pią 18:53, 12 Maj 2006    Temat postu:

Dodam dla ułatwienia że Sandacz należy do grupy ryb OKONIOWATE

Rząd ryb należący do Nadgromady Żuchwowce, Gromady Ryby Kostne (Kostniki), Podgromady Promieniopłetwe, Nadrząd Kostnoszkieletowe

W płetwach grzbietowych i odbytowej - promienie cierniste. Płetwy brzuszne osadzone pod piesiowymi lub na gardle. Łuski przeważnie typu grzebykowatego. Pęcherz pławny zamknięty lub brak pęcherza. Wielka rozmaitość form wynikająca z dużej plastyczności przystosowawczej do różnych środowisk i biotopów. Wśród współczesnych ryb kostnoszkieletowych rząd ten jest najbogatszy w gatunki, szczególnie morskie, usystematyzowane w ok. 180 rodzinach i wielu podrzędach. Najbardziej znane z nich:

Podrząd Okoniowce z Rodzinami: Okoniowate, Żuchwikowate, Strzępielowate, Teraponowate, Kuliowate, Latarnikowate, Apogonowate, Sylagusowate, Płytecznikowate, Mlecznikowate, Malkanikowate, Tasergalowate, Rachicowate, Ostrobokowate, Monetowate, Mydliczkowate, Aripisowate, Kraśniakowate, Lucjanowate, Letrowate, Nitecznikowate, Trójchwościkowate, Geresowate, Luszczowate, Prażmowate, Kulbinowate,Barwenowate, Zmiataczowate, Strzelczykowate (Pryskaczowate), Skubaczowate, Skorpisowate, Paśnikowate, Szpadelkowate, Chetonikowate, Pancerzykowate, Szumieniowate, Garbikowate, Żagiewkowate, Kastanietowate, Wstęgówkowate.

Podrząd Wargaczowce z Rodzinami: Wargaczowate i Skarusowate

Podrząd Ostroszowce z Rodzinami: Ostroszowate, Wargowłosowate, Skaberowate, Szczękaczowate, Paszczękowate

Podrząd Nototeniowce z Rodzinami: Nototeniowate, Kłujkowate, Rogownikowate, Bielankowate

Podrząd Lirowce z Rodziną Lirowate

Podrząd Ślizgowce z Rodzinami: Ślizgowate, Zębaczowate, Klinkowate, Stychejkowate, Ostropłetwowate, Węgorzycowate

Podrząd Wyślizgowce z Rodzinami: Wyślizgowate, Karapowate

Podrząd Dobijakowce z Rodziną Dobijakowate

Podrząd Syganowce z Rodziną Syganowate

Podrząd Pokolcowce z Rodzinami: Pokolcowate, Idokowate

Podrząd Makrelowce z Rodzinami: Makrelowate, Włócznikowate, Żaglicowate

Podrząd Pałaszowce z Rodzinami: Pałaszowate, Gempylowate

Podrząd Żuwakowce z Rodzinami: Żuwakowate, Pompilowate

Podrząd Babkowce z Rodzinami: Babkowate, Eleotrowate, Poskoczkowate

Podrząd Batrachowce z Rodziną Batrachowate

Podrząd Grotnikowce z Rodziną Grotnikowate

Podrząd Podnawkowce z Rodziną Podnawkowate

Podrząd Skorpenowce z Rodzinami: Skorpenowate, Szkaradnicowate, Kurkowate, Terpugowate, Karbonelowate, Płaskoniowate, Jeżynkowate

Podrząd Głowaczowce z Rodzinami: Głowaczowate, Lisicowate, Taszowate, Dennikowate

Podrząd Strwolotkowce z Rodziną Strwolotkowate

Podrząd Pegazowce z Rodziną Pegazowate, Makrelowate, Włócznikowate, Żaglicowate


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chilly
Administrator



Dołączył: 25 Gru 2005
Posty: 552
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Nie 20:25, 14 Maj 2006    Temat postu:

aaaa...ja to przeczytalem:P te okreslenia mi sie pomieszaly i myslalem ze sa jeżynkowate:P

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum klanu hb z serwera dune l2 Strona Główna -> tu piszcie co chcecie:P Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin